24 Nisan 2012 Salı

DİŞ BUĞDAYI

Kuzumun 10 aydan beri dört gözle çıkmasını beklediğim dişi sonunda teşrif etti. Minicik bir inci alt sağda belirdi. Dişi beklememin sebebi elbette diş buğdayı meselesi. Anne olmadan evvel pekte ilgilenmediğim ama sonrasında bir hayli araştırdığım bir etkinlik. Bu hafta sonu 23. Nisan tatilini de fırsat bilip diş buğdayımızı yaptık. Çok güzel oldu. Çok eğlendik. Annelerim, ablalarım ve görümcem sağolsunlar bana yemek işini bırakmadılar. Ben sadece pasta, diş kurabiye ve süsleme işleri ile uğraştım. Şeker hamurlu kurabiye meselesini bir hayli araştırmış ve hatta fiyasko ile sonuçlanan bazı tecrübeler yaşamıştım. Neyse ki kızımın kurabiyeleri çok güzel oldu. Meslek seçimin de kuzum kalemi seçti. Artık yazarmı olur, çok okuyup bilim adamımı olur bilinmez. Daha uzun yıllar var önünde karar değiştirme hakkı saklı:)

Menümüz çok kalabalık değildi. Yettide arttı bile.  
Bunlar da meşhur kurabiyelerimiz. 07:30 da başladım kurabiyeleri süslemeye 11:00 de ancak bitirdim. Yaklaşık 40 adet kurabiye vardı oysa ki!

Naçizane pastamız.ECENİN ve ÇIKTI kelimelerini de şeker hamuruyla tek tek yazmaktı niyetim ama sabrım ve zamanım yetmedi.

 Kuzum meslek seçiyor:)

Buğdaydan kolye yapmayı unutmuşuz. Oysaki akşamdan suya koymuştuk buğdayları. 32 adet buğday bir gece evvelden suya koyulup yumuşatılıyor. Sonrada bir ipe dizilip minişin boynuna asılıyormuş. 32 dişi temsilen.  

Adı üstünde diş buğdayı. Buğday pişirilip çeşitli şekillerde misafirlere ikram ediliyor. Tatlı yada tuzlu yapanlar varmış. Niyetim aşure şeklinde sunmaktı misafirlere ama yetiştiremedim. Biraz şekerle tatlandırıp rafya ile süslediğim minik plastik kaplarda ikram ettim. Onları çekmeyi unutmuşum. Buğday tabaklarından birinin içine streç filme sardığım 1 lirayı koydum. Para kime çıkarsa minişime hediye alacaktı. Babannemize çıktı.

Konuklarımızın da benim gibi diş buğdayı konusunda pek bilgisi yok anladığım kadarıyla, herkes elinde bir hediye ile geldi. Oysaki hediye alınmıyordu ama yinede memnun olduk. Teşekkür ederiz herkese. Kuzumun yazlık dolabı da tamamlandı. Bu yazı da bedavaya getirdik anlayacağınız:)

Dişimizi ilk gören de halamızdı. Oda hediyesini verdi kuzuma.

Tüm ritüellerimizi tamamladık. Şimdi ilk adımı bekliyoruz adım çöreği için. Birde doğum günümüz var kutlamak için sabırsızlandığımız. Umarım adım çöreği önce gelir. Doğum gününde yürüsün istiyorum kuzucum. Kısmet artık.
Son olarak konuklarımıza hediye ettiğimiz şeker hamurlu kurabiyelerimiz. Poşetlere koyup rafya ile bağladık. Birde yazı iliştirdik yanına. Çok güzel oldu. Beğenildi.

4 yorum:

streetfashionandmore dedi ki...

Hepsi birbirinden güzel görünüyorlar, benim favorim kurabiyeler ;) ellerine saglik.

Minike'de hayirli uzun ömürler dilerim ;)

sevgiler

hayal-et dedi ki...

Teşekür ederim. Beğendiğine sevindim, çok uğraştım çünkü.

the bircan dedi ki...

Aman çok şeker olmuş herşey hayırlısı olsun

hayal-et dedi ki...

teşekkür ederiz the bircan. çok eğlendik biz hazırlıklarda. beğenildiğine de seviniyoruz tabi:)