20 Mart 2012 Salı

BAHARDA BÜYÜKADA

Hafta sonu Büyükadadaydık. Bir ay evvelden rezervasyon yaptırmıştım. Eşime doğum günü hediyesi olarak. 10 Mart aslında sevgilinin doğum günü. Fakat bize uyan tek hafta sonu 17-18 Marta denk gelen hafta sonu olduğundan bunu seçtik. 12 Mart pazartesi günü -2  -3 derecelere uyandık. Neyse dedik daha hafta başı düzelir elbet. Salı -5  -6! Çarşamba yağmur kıyamet!! Perşembe lapa lapa kar!!! Eyvah dedik olmayacak galiba gidemeyeceğiz. Cuma günü yüzünü gösteren güneş bizim de yüzümüzü güldürdü. Cumartesi kalktık hava günlük güneşlik. Vurduk çantamızı sırtımıza, fındığımı evde bıraktık halasına emanet. Miniğim 9 aylık oldu. İlk defa onsuz bir gece geçirecektik. Ayrılması biraz güç oldu. Halasıyla arası çok iyi gerçi ama yine de beni görünce çok ağladı. Üzdü beni bıdık. Neyse onu sonra anlatırım. Esenler Otogarda indik. Beşiktaş servisine bindik. Kabataşa yakın bir yerde indik. Vapura bindik. Tam vaktinde gitmişiz 10 dakika sonra vapur hareket etti. 1,5 - 2 saatlik bir yolculuğun ardından karaya ayak bastık.

Bu güzel sokaklardan geçtik. Evlere, ağaçlara, yeşile, maviye hayran kaldık.
Güzel köşklere, gelin gibi süslenmiş bahçelere, kocaman ağaçlara bakıp acaba bizim de olmaz mı birgün diye iç geçirdik. Sonra adada hayat zor gelip gezip dönelim dedik vazgeçtik. Bir bahçıvan, her sene bakım, şart zira evlere. 
Sonra bu güzel denize güneşi batırdık. Otelimizin yolunu tuttuk.
Bu güzel köşkte konakladık. Kendisi Meziki Otel. Özelliklerini internet sitesinden inceleyebilirsiniz. Biz çok beğendik. Ada zaten insana başka bir tarih dilimindeymiş hissiyatı veriyor. Birde bu otelin kapısından girince kendinizi 1800lerde hissetmeniz işten değil. Sanki yanlış tarih diliminde olan onlar değil de sizmişsiniz gibi geliyor. Bizden önce keşfedenler olmuş elbet. Dudaktan Kalbe, Deli Saraylı gibi diziler bu köşkte çekilmiş. Her bir eşya özenle seçilmiş. Yattığın karyoladan, elbiseni astığın dolaba hepsi yıllanmış. Yanlış hatırlamıyorsam 1878 yılında üretilmişti üst kat holünde duran piyano. Bu güzel kızın yanında duran bahar dalı da ayrıca memnun etti bizi. Güneş dışımızı o da içimizi ısıttı. Meziki Otel için ayrı bir post gelecek. 
 Mandalinaları dallar taşımıyordu. Ne iklimi var bu ada da anlamadık.
Hava çok ısınıpta ada çok kalabalıklaşmadan tavsiye ederim siz de gidin. İçiniz açılsın.

Hiç yorum yok: